50 lat Liceum Ogólnokształcącego

ZUT

PROJEKT NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

W roku szkolnym 2011/2012 klasa I a LO  o kierunku  humanistycznym przystąpiła do projektu py. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, który od lat cieszy się wielką popularnością wśród uczniów w całej Polsce. Celem tego projektu jest kształcenie młodych ludzi w zakresie wiedzy o filmie i historii kina oraz  doskonalenie umiejętności oceny dzieła. Pozwala on na realizację różnych elementów podstawy programowej. Projekt uzyskał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają go również uznani reżyserzy i aktorzy.

Projekcje filmów odbywać się będą w 25 miastach Polski w kinach studyjnych. Miejscem spotkań w województwie zachodniopomorskim jest  najstarsze kino świata - szczeciński „Pionier”. Raz w miesiącu uczniowie będą mogli zapoznawać się  z filmami współczesnego kina, które stanowią swego rodzaju okno na to, co może być nieznane - inny świat, jego mieszkańców, zwyczaje, emocje i uczucia ludzi.

Do tej pory odbyły się dwa seanse 06 października 2011 r. i 09 listopada 2011 r.
W niezwykły klimat filmów wprowadza widzów redaktor Polskiego Radia Szczecin, podróżniczka, wykładowczyni na Uniwersytecie Szczecińskim p. Marta Zabłocka. Pierwszy film  to produkcja izraelsko-niemiecka z roku 2009 pt. „Ajami” w reż. S. Copti i Y. Shani. Bohaterką filmu jest przemoc, która dotyka wszystkich mieszkańców Jafty, bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie. Warto podkreślić, że film został nakręcony przez Izraelczyka i Palestyńczyka i otrzymał nominację do Oskara. Kolejny film produkcji japońskiej pt. „Pożegnania” w reżyserii Yôjirô Takita zdobył  Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2008 roku. Film wywołał wiele emocji, ukazał bowiem jak się umiera po japońsku. Japońskiemu reżyserowi udało się z wyczuciem i niezwykłą wrażliwością połączyć głębię tematu z rozrywką.

Każdy nauczyciel po projekcji filmu otrzymuje materiały dydaktyczne, które wykorzystuje przy omawianiu rozmaitych zagadnień związanych z filmem.

Dziennik elektroniczny LIBRUS